Markaların Twitter Atışmaları

Markaların pazarlama çalışmalarının teknoloji ile birlikte çok çeşitli platformlara yayıldığı yadsınamaz bir geçek. Content Marketing için de pazarlamanın en hızlı evrimleşen alanı diyebiliriz. Artık markalar twitter, facebook, instagram, pinterest, vine, periscope gibi kullanıcılarla etkileşimde oldukları mecralarda görünürlüklerini artırmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Reklam, özgün tasarımların paylaşımı ve hatta diğer markalara sataşma bunlardan birkaçı.

Özellikle markalar arasındaki bu -atışma, sataşma ya da  iletişim (ne dersek artık) kullanıcılar tarafından oldukça merakla takip ediliyor. Eğer her iki tarafta yeterince “açık fikirli” ise, bu diyaloglar parayla yapılan reklamlara göre daha fazla etkileşim alıyor.  Twitter bu karşılıklı iletişim için biçilmiş kaftan. Haliyle, Türkiye’de çok fazla olmasa bile, dünyaca ünlü markaların Twitter üzerinden birbirlerine kimi zaman doğrudan etiketleyerek, zaman zaman da deyim yerindeyse ufak laflar sokması alışıldık bir durum.

Her ne ne kadar kullanıcılar karşılıklı oynana bu oyunu severek takip etse de, atışmalarda markalar için her zaman bir tehlike söz konusu durumu mevcut. Atlanılmaması gereken, bu tarz yapılan bir iletişimde genelde bir kazanan olması. O yüzdendir ki çoğu marka kaybetme korkusu sebebi ile twitter üzerinden diğer markalarla bu tarz diyaloglara girmekten çekiniyorlar. Kazanan genelde en zekice hamleyi yapan marka oluyor. İlk hamle her ne kadar haklı ve karşı tarafı zor duruma soksa dahi, o tweeti yumuşatıp karşı tarafa aynı şekilde kıvrak bir zeka ile cevap verebilen kullanıcılar gözünde kazanmış sayılıyor.

Her zaman bir kazanan olmak zorunda da değil. Bazen savaş baltalarını kuma gömüp karşı tarafa barış eli uzataniıya da arkadaşça bir sohbet şeklinde ilerleyen diyaloglara da rastlanmıyor değil. Oreo ve Kitkat, Zomato ve Miller örnekleri tam da bu çerçevede gerçekleşiyor. Kullanıcılarla bu iletişimi sağlayan belirli markalar var. Herkesin kabul ettiği ve ilk aklına gelen marka Oreo sosyal medyasını  en iyi kullanan markalardan. (Oreo Twitter, Oreo Facebook). Bunun dışında Zomato‘da kullanıcılarına reklam kokmayan eğlenceli içerikler üretebiliyor (Zomato Facebook, Zomato Twitter). Yandex Türkiye ise benim diğer favorilerimden (Yandex TR Facebook, Yandex TR Twitter).

Aşağıda içinde Türkiye’den markaların da olduğu twitter atışmalarını bulabilirsiniz. Twitter’ın karakter limiti olmasından ve en eğlenceli/yaratıcı diyalogların çoğunluğunda görsel bulunmasından dolayı resimli atışmalara yer vermeye çalıştım.

 

 

Çiçeksepeti vs Teknosa

Türkiye’de ender rastladığımız bu durum kullanıcıların baya hoşuna gitmiş gibi. Bu sataşma sonucunda karşılıklı olarak bir işbirliği bile çıkmış. Bu tarz iletişimi Türkiye’deki markalardan görmek gerçkten çok hoş, daha fazlasını da bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apple vs Nokia

Apple’ın iPhone 5C ve 5S lansmanına sosyal medyadan anında cevapla geliyor. Renkli renkli iPhone 5C’lerini tanıtan Apple’a Nokia, McDonald’s ve Denny’s Dinner yüzlerde tebessüm bırakan karşılıklar veriyorlar. Nokia Lumia’nın cevabı en çok Retweet yapılan marka tweeti oluyor.

Apple iPhone 5C ve 5 S lansmanı

Apple-Launch-Main

 

 

 

 

 

 

Amazon vs Zomato

Son 6 ayda 2 defa logo değiştiren ve bir de revize yapan Zomato’ya Amazon’un Hindistan hesabından  bu konuyla alakalı bir sataşma geliyor. Zomato’nun Amazon’un logosuna ithafen verdiği “beğenilmeyen-seçilemeyenleri de görmelisin” tarzında verdiği cevaptan sonra eminim ki oldukça pişman olmuştur. Bilmeyenler için bakınız Amazon Logo

 

 

 

 

 

 

Oreo vs AMC Theatres

Oreo sosyal medyanın yaramaz çocuğu gibi. Ancak burada lafı ilk atan AMC Theatre olmuş

 

 

 

 

 

 

Applebee’s vs Pepsi

Applebee’s tarafından atılan tweete, deyim yerindeyse salça olan Pepsi istediğini alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Honda vs Oreo

Honda yeni ürününü (vakumlu elektrik süpürgesi) tanıtmak amacı ile çeşitli markaları hedef alan bir çalşıma yapmış. Oreo’da bunun üzerine duruma el koymuş. Honda’nın Oreo’ya cevabı da görülmeye değer

 

 

 

 

 

 

 

Oreo’dan Türkçe Tweetler

Oreo Türkiye pazarına girerken illere göre çeşitli içerikler hazırlayıp sosyal medya hesaplarından yayınlamıştı. Türkiye’deki bazı markalar hoşgeldin niteliğinde, bazıları da kendi güçlerini göstermek amacıyla çeşitli karşılıklar vermişti.. Cevap verenler arasında Çaykur, Lipton ve Ünal Kuruyemiş gibi markalar bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çaykur vs Oreo

 

 

Ünal Kuruyemiş vs Oreo

 

 

Lipton vs Oreo

 

 

 

Kitkat vs Oreo

En sevdiğim diyaloglardan birisi..  Laura_ellenxx adlı twitter kullanıcısının gazına gelen Kitkat Oreo’ya X-O-X oyunu ile meydan okuyor.. Oreo’nun cevabı ise son derece zekice

 

 

 

 

The Next Web vs Engadget

Favorilerimden biri de bu diyalog. Engadget sonunda yenildiğini kabul etmek durumunda kalıyor. Bunu söylemesi bile gerçekten büyük cesaret. Tebrik ediyoruz kendilerini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yandex Türkiye vs TTNET

Yandex Türkiye en iyi tarayıcılar oylamasında Yandex Browser’ı unutan TTNet’e öyle bir cevap veriyor ki adeta gönüllerimizin şampiyonu oluyor. TTNET’ten tabi ki bir cevap gel(e)miyor

 

 

 

 

 

Miller vs Zomato

Yine Zomato’nun  diğer markların logoları ve sloganları ile yaptığı modifikasyona karşı Miller’dan güzel bir dostluk mesajı geliyor ve bu diyalog sanal alemden çıkıp gerçek hayatta son buluyor. ( Zomatonun Miller dışında, Gilette, Subway, Master Card, Nike, Ray Ban gibi markalar için yaptığı Brand with a Foodie Twist albümünü buradan görebilirsiniz)

 

 

 

 

 

 

 

Bu markaların sosyal medya yöneticilerine iyiki varsınız diyorum. Bu ve bunun gibi içerikler hem markalara sempati duyulmasını hemde markaların kullanıcı kitlesini genişletmesini sağlıyor. En yaratıcı cevaplara duyulan saygı ise para ile satın alınamayacak bir değer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s